Vapa Afrikane kaplon Ballkanin – Alarm i kuq

Vapa Afrikane kaplon Ballkanin – Alarm i kuq

Temperaturat e larta dhe thatesira qe po mbreteron keto dite ne gadishullin ballkanik mund t’ju shaktoj probleme shendetesore sidomos te moshurave dhe te miturve. Tempreatura aktuale ne qytetin e Presheves eshte rreth 38 C e qe ben pjese ne alarmin e kuq ku keshillohet qendrimi ne ambiente te fresketa dhe shmangja e kontaktit direkt me diellin.

Temperatura ne Presheve

Temperatura sot ne Presheve

Per neser parashihet mot me freskues me bubullima qe do ti sjell nje freski qytetit. Sipas mjekeve ky ndryshim i temparturave eshte shqetsues semspe mund te shkaktoj probleme ne rrahjen normale te zemres me cka dhe mund te vije tek ataku kardiak por edhe te frymarja e renduar pershkat te lageshtise e cila ndryshon nga dita ne dite ne perqidje te madhe.

Temperatura javore ne Presheve

Temperatura Javore ne Presheve

 

 

Shkruaj koment

Emaili juaj nuk do te publikohet.
Fushat e kerkuara*