Ekipet më të shtrenjta të këtij sezoni – shuma që së shpejti mund të prekin miliardin (Foto)

Ekipet më të shtrenjta të këtij sezoni – shuma që së shpejti mund të prekin miliardin (Foto)

Futbolli evropian këtë sezon po përjeton një natyrë krejt tjetër të ekzistimit.

Transferimi i Neymar te PSG për 222 milionë euro ndryshoi totalisht tregun e transferimeve duke shtyrë shumë klube të investojnë me shuma marramendëse.

Kështu, nuk do të jetë larg dita kur klubet do të jenë të realizuara për një vlerë prej një miliard eurosh.

Paris Saint-Germain është ekipi i dytë më i shtrenjtë me 850 milionë euro, me një rritje të kushtueshmërisë prej plot 395 milionë eurosh këtë verë.

United është në vendin e tretë me 784 milionë euro, kurse aty pari janë Chelsea dhe Barcelona që kanë investuar mbi 150 milionë euro këtë verë dhe kanë vlerë prej rreth 650 milionë euro.

Befasi vërehet te Interi dhe Real Madridi që kanë rënie të kushtueshmërisë së skuadrave të tyre.

Sipas Mourinhos, Neymari determinoi në masë të madhe tregun e transferimeve.

Drastike është rënia e kushtueshmërisë te Real Madridi prej 138 milionë eurosh dhe tash klubi mbretëror kushton vetëm 497 milionë euro.

Interi ka vlerë vetëm 268 milionë euro, plot 27 milionë më pak se sezonin e kaluar.

Pavarësisht investimeve të bëra, Real Madridi mbetet skuadra më e suksesshme e vitit të fundit.

Shkruaj koment

Emaili juaj nuk do te publikohet.
Fushat e kerkuara*