Archive

Kthehu mbrapa
Lugina

Policia në Preshevë bëhet me vetura të reja luksoze

Policia e komunikacionit në Preshevë ka kohë që has probleme me veturat zyrtare. Në disa raste ata janë shërbyer edhe me veturat  e tyre private. Megjithatë ata tashmë janë bërë

Lugina Opinione

Pjesë e reformës zgjedhore në Shqipëri të jenë edhe Shqiptarët e Luginës së Preshevës

Kryeministri Edi Rama, ka reaguar me anë të një komenti në rrjetet sociale lidhur me reformën zgjedhore dhe kushtet që paraqiti sot kreu demokrat. Sipas Ramës, reforma zgjedhore do të

Rajoni

Mbledhja e qeverisë “Rama-Haradinaj”, deklarohet ekzekutivi i Kosovës!

Muaji nëntor do të bëj bashkë për herë të tretë dy qeveritë shqiptare, atë të Kosovës dhe atë të Shqipërisë. Pas takimit që u mbajt më 11 janar në Prizren

Lugina

PDSH: Vendim denigrues i qeverisë, do të monitorojmë organin e përkohshëm në Preshevë

Partia Demokratike Shqiptare në Preshevë aktvendimin e qeverisë mbi emërimin e organit të përkohshëm në komunën e Preshevës e konsideron si një akt denigrues që i shërben destabilizimit edhe ashtu

Lugina

Pas mbledhjes së jashtëzakonshme të kryesisë, PVD delë me komunikatë

Partia për veprim Demokratik për mes një komunikate për media ka bërë të ditur se pas vendimit mbi organin ri të komunës së Preshevës, do të bojkotojë këtë organ por

Rajoni

Kurti kërkon shkarkimin e Rikalos

Deputeti i Vetëvendosjes, Albin Kurti, i ka quajtur absurde pohimet e Qeverisë së Kosovës se ministri i Bujqësisë Nenad Rikalo, i akuzuar nga qytetarët shqiptarë për tortura dhe maltretime gjatë

Rajoni

Kryeministrja serbe: Takohem me Haradinajn nëse është në interes të Serbisë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq ka thënë se qeveria e Serbisë do të formoj grupe punuese në mënyrë që të gjithë qytetarët të përfshihen në dialogun me Kosovën. Tutje Brnabiq

Lugina Opinione

Hyseni nga Presheva: Destruktiviteti i Serbisë tek hoxhallarët e Luginës së Preshevës !?

Nehat Hyseni analist politik nga Presheva përmes një opinioni të tij ka folur për gjendjen e tanishme në mesin e hoxhallarëve të Luginës së Preshevës. “Serbia është duke e rikthyer

Lugina

(VIDEO) Shënohet 75 vjetorin i bibliotekës “Mehmet Jusufi” në Preshevë

Biblioteka “Mehmet Jusufi” në Preshevë shënoi 75 vjetorin e themelimit në prani të dashamirëve të librit, përfaqësuesve politik dhe mysafirit special Adnan Merovci person i afërt me presidentin historik të

Lugina

Stankoviq takim me komesarin për pakica Zanier, fjalor për 16 shkolla në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë

Kryetari i Trupit Koordinues për komunat Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Zoran Stankoviq është takuar me Komesarin e Lartë për Pakica Kombëtare në Hag, Lambert Zanier. Në takim ka marrë pjesë