FIFA dënon Shqipërinë dhe Maqedoninë

FIFA dënon Shqipërinë dhe Maqedoninë

Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA) ka dënuar Federatën Shqiptare të Futbollit, por edhe atë të Maqedonisë.

E gjithë kjo pas fishkëllimave të tifozëve me rastin e intonimit të himnit të Maqedonisë dhe parregullsive në mes të dy pjesëve, e cila bëri që të vonohet fillimi i gjysmëlojës së dytë.

Shqipëria është dënuar me mbi 26 mijë euro me paralajmërim se në të ardhmen do të ketë dënime më drastike.

Tym në fushë pas ndezjes së flakadanëve

Sipas arsyetimit të FIFA-s, 300 mbështetës të kombëtares shqiptare kanë ndezur flakadanë dhe kanë bërë thirrje politike, të tilla, si “UÇK, UÇK”, “Shqipëria e Madhe”, “Ilirida”.

FIFA e ka gjobitur edhe Maqedoninë me 4300 euro për lëshime në organizim të takimit të vlefshëm për kualifikueset e botërorit “Rusia 2018”.

Kujtojmë se ndeshja e zhvilluar në qytetin e Strumnicës ka përfunduar me rezultat të barabartë 1-1.

Ndryshe, kombëtarja shqiptare do të zhvillojë dy ndeshjet e mbetura me Spanjës dhe Italinë.

Shkruaj koment

Emaili juaj nuk do te publikohet.
Fushat e kerkuara*