Vuçiq i reagon Haradinajt: Çka i duhet shqiptarëve të Luginës pasaporta e Kosovës

Vuçiq i reagon Haradinajt: Çka i duhet shqiptarëve të Luginës pasaporta e Kosovës

Kryetari i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka reaguar ndaj iniciativës së deklaruar të Ramush Haradinajt për fillimin e procesit të dhënies së pasaportave të Kosovës për qytetarët e komunave Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë.

“Nuk e di se çfarë i duhen ato pasaporta shqiptarëve që jetojnë në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë. Nuk ka nevojë për rrena dhe se Serbia e dinë saktë sa shqiptarë ka”, ka thënë Vuçiq për tanjug, transmeton Titulli.com.

Ai u shpreh se mundë të bëjnë çka të duan derisa të kenë mbështetjen ndërkombëtare por të drejtat  duhet të rrespektohen.

Vuçiq theksoi gjithashtu që do të mbrojë pavarësinë, integritetin dhe sovranitetin territorial të Serbisë.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka pritur javën e kaluar një grup shqiptarëve të Luginës së Preshevës dhe është zotuar së çështja e shtetësisë për qytetarët e Luginës do të rregullohet.

Lexo më shumë :

Haradinaj zotohet për rregullimin e shtetësisë për qytetarët e Luginës së Preshevës

Shkruaj koment

Emaili juaj nuk do te publikohet.
Fushat e kerkuara*