Archive

Kthehu mbrapa
Lugina Opinione

Vazhdon diskriminimi ndaj diplomave të Kosovës në Luginë të Preshevës, politika hesht?

Në bazë te cenzusit të Minoriteteve Etnike në Serbi të vitit 2002 jetojnë këto minoritete: Shqiptarët, Ashkalinjt, Boshnjakët, Bullgarët, Bunjevcët, Kroatët, Egjiptianët, Grekët, Hungarezët , Maqedonët, Romët,Sllovakët, Ukrainasit. Shkruar nga:

Lugina Opinione

Preshevë:Të mos ofendoni e mos bini pre e ofendimeve

Në një vend të vogël me probleme të mëdha ofendimi ndaj tjetrit nuk duhet të shndërrohet në vlerë. Para se ta ofendoni tjetrin pa fakte e me montime qesharake, është

Lajme Lugina

Mërgimtari Sefer Memeti që dha donacion me vlere prej 27-28 000 CHF për FHKL

Mërgimtari nga malësia e Bujanocit z. Sefer Memeti-Malësori, ishte donatori i 300 palë veshjeve për punëtor shëndeti dhe 200 palë për pacient me vlerë dikund 27-28 000 CHF. Donacioni ishte

Rajoni

Shyhrete Behluli, fytyra e kampanjës së vajit Floil

  Shyhrete Behluli, fytyra e kampanjës së vajit Floil Imagjinoni këtë skenë… Jeni kthyer në shtëpi nga një ditë e gjatë në punë dhe posa të hapni derën, era e

Lugina

PVD nominon Ardita Sinanin kandidate për kryetare të Preshevës

Dega e Partisë për Veprim Demokratik në Preshevë mbajti mbledhjen e saj dhe diskutuan përgaditjet për zgjedhjet e parakohshme lokale të 24 dhjetorit. Kryetarja, Ardita Sinani foli para delegatëve të

Lugina

Reagim në lidhje me donacionin e dedikuar për Preshevë, Bujanoc e Medvegjë.

Reagim në lidhje me donacionin e dedikuar për Preshevë, Bujanoc e Medvegjë. Fondi Humanitar i Kosovë Lindore këte vit i mbush 20 vite të plota që vepron ne Zvicërr,duke mbledhur

Lajme Lugina Rajoni

Qeveria e Kosoves ndane donacion prej 40.000€

Donacioni i parë i Qeverisë së Republikës së Kosovës për Luginën në vlerë 40.000 € I Dedikohet Renovimit të  shkollës fillore në Samolicë. Kryetari i Bujanocit Shaip Kamberi ka faleënderuar

Lugina

(VIDEO) Në Gjilan hapet fabrika e vajit “Floil”

Tregut kosovar do t’i shtohet edhe një prodhim vendor nga kompania “Fluidi” dhe ka filluar prodhimin e vajit. Drejtori general i kompanisë “Fluidi”, në kuadër të së cilës operon edhe

Lugina

(VIDEO) Berisha: Presheva po shpopullohet

Sali Berisha deklaroi se Serbia po shpopullon Luginën e Preshevës nga shqiptarët dhe synon të ripopullojë atë me refugjatë nga territore të tjera, jo vetëm të Ballkanit. “Për këtë qëllim,

Lugina Sport

(VIDEO) ‘’Presheva Lion’’, përfaqësimi më dinjitoz i Luginës së Preshevës, marrin katër medalje në mes të Serbisë

Nëse Lugina për momentin është në hije , ka të atillë që po ja zbardhin fytyrën vendit tonë. Ata janë djemtë dhe vajzat e reja dhe e ardhmja e këtij