VAR nuk po pëlqehet në Bundesliga

VAR nuk po pëlqehet në Bundesliga

Risia e sezonit të ri në disa prek kampionateve më të rëndësishëm në Evropë ishte futja e arbitrit shtesë, që përdor teknologjinë dhe orienton arbitrin kryesor për vendimet e gabuara apo të paqarta.

VAR, siç quhet arbitri që qëndron para ekranit në anë të fushës, ka ngjallur natyrisht debate pa fund.

Shumë janë pro përdorimit të VAR-it, pasi janë shuar dyshimet për shumë penallti e pretendime për penallti e kartonë të kuq, por nga ana tjetër të shumtë janë ata që i kanë shumë bezdi ndërprerjet pa kriter të lojës, në çdo ndeshje.

I pari kampionat që është lodhur nga VAR është Bundesliga, sepse në Gjermani përdorimi i teknologjisë në fushë nuk ka dhënë efektet e pritura, aq sa po shtohen zërat kundër dhe po flitet se në janar do të hiqet fare dorë. Ish-arbitri Markus Merk shpjegon:

“Në fillim opinioni publik kishte qëndrim pozitiv, por tashmë të gjithë kanë dyshime”. Ndërkohë, trajneri i Borussia Moenchengladbach, Dieter Hecking, është më i prerë: “Besoj se në janar projekti do të arkivohet”.

Vlen të theksohet se në La Liga sistemi VAR do të fillojë përdorimin nga sezoni i ardhshëm.

Tags: Bundesliga, Var

Shkruaj koment

Emaili juaj nuk do te publikohet.
Fushat e kerkuara*