Mbretërit fitojnë thellë në udhëtim te Numancia, me një këmbë në çerekfinale të Copa del Rey (Video)

Mbretërit fitojnë thellë në udhëtim te Numancia, me një këmbë në çerekfinale të Copa del Rey (Video)

Real Madridi ka fituar në udhëtim me rezultat 3-0 ndaj Numancias në ndeshjen e parë të vlefshme për 1/8-tën e Copa del Rey e njohur si Kupa e Mbretit.  

Zinedine Zidane kishte vendosur të bëjë rotacion të madh në ndeshje ndaj Numancias, duke inkuadruar lojtarët që kanë luajtur më pak dhe këta nuk e dëshpëruan pasi arritën fitore.

Pjesa e parë e takimit u dominua nga Mbretërit, por arritët të shënojnë vetëm në një rast gjatë 45 minutave të parë.

Ishte ylli nga Uellsi, Gareth Bale, i cili shënoi nga pika e bardhë në minutën e 35-të dhe me epërsi 0-1 skuadrat shkuan në pushimin mes dy pjesëve.

Bale shënoi golin e parë të ndeshjes (Getty Images)

Në pjesën e dytë, Reali arriti të menaxhoj mirë lojën dhe epërsinë, por edhe duke rrezikuar kohë pas kohe me ndonjë rast.

Reali kishte mundësi të mira të gjente golin e dytë të ndeshjes, pasi Numancia mbeti pa një lojtar që nga minuta e 60-të kur Pape Maly Diamanka u ndëshkua me kartonin e dytë të kuq, por Mbretërit i gjetën dy gola vetëm në minutat e fundit.

Momenti i ndëshkimit me të kuq i Pape Diamanka (Getty Images)

Fillimisht ishte mesfushori spanjoll, Isco Alarcon, i cili shënoi po ashtu nga penalltia në minutën e 89-të për 2-0, ndërsa në minutat shtesë ishte Borya Mayoral, i cili shënoi për 3-0 dhe vulosi fitoren e Realit në udhëtim te Numancia me rezultat 3-0 në ndeshjen e parë të Copa del Rey.

Ndeshja e kthimit në Santiago Bernabeu zhvillohet me datë 10 janar.

Shkruaj koment

Emaili juaj nuk do te publikohet.
Fushat e kerkuara*