Vetëm Mbappe më i mirë se Cutrone

Vetëm Mbappe më i mirë se Cutrone

Patrick Cutrone është emri i momentit në Serie A, pasi sulmuesi edhe pse tani i ka mbushur 20 vjet, po mban Milanin mbi supe.

Nga statistikat e fundit, del që vetëm sulmuesi i PSG-së, Kylian Mbappe ka arritur të jetë më vendimtare se ai nga futbollistët me moshën nën 21 vjeç.

Por diferenca e vlerës është shumë e madhe, pasi sulmuesi francez i cili ka kalua si huazim nga Monaco, në fund të sezonit do t’i kushtojë PSG-së plot 180 milionë euro.

(Foto: Getty Images)

Në anën tjetër italiani është produkt i shkollës së Milanit, ku si i vogël kishte ardhur nga Interi.

Mbappe ka shënuar 15 gola dhe ka dhënë 14 asistime, në dy gara si Ligue 1 dhe Ligën e Kampionëve.

Në anën tjetër, numri 63 i Milanit është i dyti me 14 gola dhe katër asistime.

Goli ndaj Lazios

Ai ka shënuar 6 herë në Serie A, 4 herë në Ligën e Evropës, 2 herë në kualifikimet për Ligën e Evropës dhe dy gola në Kupën e Italisë.

Pas tyre vjen i riu i Borussia Dortmund, Cristian Pulisic.

Kylian Mbappé • 16 • is the only U20 player to have scored more goals across all competitions than Patrick Cutrone • 14 • this season.

🔴 6 Serie A goals
⚫️ 4 Europa League goals
🔴 2 Europa League quali goals
⚫️ 2 Coppa Italia goals

Grande Cutro!

Shkruaj koment

Emaili juaj nuk do te publikohet.
Fushat e kerkuara*