Milani kualifikohet në finale të Kupës së Italisë pas triumfit ndaj Lazios

Milani kualifikohet në finale të Kupës së Italisë pas triumfit ndaj Lazios

Milani ka fituar ndaj Lazios në ndeshjen e dytë të gjysmëfinales së Kupës së Italisë dhe kështu preku finalen pas akordimit të penalltive.

Ishte një lojë e mirë nga të dy anët, por vendasit tentuan më shumë drejt portës kundërshtare.

Thomas Strakosha duke filluar një aksion në derbin ndaj Milanit (Foto: Getty Images)

Pjesa e parë i takoi Lazios, ndërsa shansin më të mirë e kishte Ciro Immobile në minutën 36-të.

E dyta filloi me atë të Davide Calabrias, por Thomas Strakosha bëri një pritje të mirë.

Hakan Calhanoglu në tentim për të shënuar në portën e Donnarummas (Foto: /Getty Images)

Katër minuta më vonë kishte mundësi të bukur Hakan Calhanoglu pas topit të bukur nga Giacomo Bonaventura.

Pasi koha e rregullt përfundoi pa gola, ashtu si dhe vazhdimet dhe fituesi u kërkua nga penalltitë.

Lucas Leiva gjatë një dueli me Patrick Cutronen (Foto: Getty Images)

Në penallti fitoi klubi nga Milano me rezultat 4-5 pasi Gianluigi Donnarumma  bëri disa pritje fantastike të penalltive.

Në finale Milani do të luajë kundër Juventusit që u kualifikua duke triumfua ndaj Atalantas në gjysmëfinale.

Shkruaj koment

Emaili juaj nuk do te publikohet.
Fushat e kerkuara*