(Video) I jepet lamtumira e fundit djalit të patriotit dhe atdhetarit Abdulla Krashnica,Durgut Krashnicës nga Presheva

(Video) I jepet lamtumira e fundit djalit të patriotit dhe atdhetarit Abdulla Krashnica,Durgut Krashnicës nga Presheva

Gjatë ditës së djeshme pas një sëmundje të rëndë është ndarë nga kjo botë në moshën 79 vjeçare Dërgut Krashnica  nga Presheva. I ndjeri ishte i biri i atdhetarit dhe patriotit kombëtar Abdulla Krashnica – Presheva.

Pas një sëmundje të rëndë Durgut Krashnica nga Presheva djali I atdhetarit dhe patrioit preshevar Abdulla Krashnica  gjatë ditës së sdjeshme ndërroi  jetë.  I ndjeri tashmë Dërgut Krashnica kontriboi për Preshevën e tij të dashur edhe në periudhën sa ishte nënkryetar I komunës së Preshevës ,  gjatë karrierës së tij por edhe pas pensionimit.  Dërgut Krashnica  la pas vete katër fëmijë me familje, la gjurmë të pa shlyeshme  në vendin ku rrit dhe e deshti pa masë.  Arkivoli I Dërgut Krashnicës u përcoll sot  nga  familjar, miq  e dashamirë për tia dhënë lamturmiën e tij në  banesën e tij të fundit. Varrimi I të ndjerit  Dërgut Krashnica u bë  me namazin e ikindisë  në  varrezat e qytetit në Preshevë.

Tek varrezat e qytetit te Presheves u lexua dhe nje biografi e Dergut Krashnices.

 

Shkruaj koment

Emaili juaj nuk do te publikohet.
Fushat e kerkuara*