(VIDEO) Man City sigurt drejt titullit në Ligën Premier, fiton në udhëtim te Stoke City

(VIDEO) Man City sigurt drejt titullit në Ligën Premier, fiton në udhëtim te Stoke City

Manchester City ka fituar në udhëtim te Stoke City me rezultat 0-2 në ndeshjen e fundit të javës së 30-të të Ligës Premier.

Skuadra e Pep Guardiolas ka vazhduar dominimin në kampionatin anglez dhe tani është çdo herë e më afër titullit kampion, kur kanë mbetur vetëm edhe tetë ndeshje.

Ekipi i fundit i mposhtur dhe i dominuar nga Qytetarët është Stoke City i Xherdan Shaqirit, të cilët nuk arritën ta bëjnë asnjë goditje në portë gjatë gjithë ndeshjes.

Goli i parë i ndeshjes erdhi në minutën e dhjetë të ndeshjes, ku pas një asistimi të mirë të Raheem Sterlingut, ishte David Silva, i cili shënoi për 0-1 dhe me këtë gol skuadrat shkuan në pushim.

Në pjesën e dytë, City përsëri arriti të shënoj pas vetëm pesë minutave lojë, ku spanjolli Silva u përkujdes përsëri të shënoj, kësaj radhe për 0-2.

Deri në fund të ndeshjes, mysafirët patën edhe shumë raste të tjera për gol, por nuk arritën ta gjejnë rrjetën dhe ndeshja përfundoi me fitoren e tyre me rezultat përfundimtar.

 Silva udhëhoqi Cityn drejt fitores së radhës (Getty Images)

Pas kësaj fitore, City tani ka 81 pikë apo 16 më shumë se vendi i dytë, Manchester United, ndërsa Stoke City renditet në vendin e 19-të me vetëm 27 pikë.

Në ndeshjen e ardhshme, Qytetarët udhëtojnë drejt Evertonit, pasi takimi me Brigtonin është shtyrë, ndërsa Stoke City e pret në shtëpi po ashtu Evertonit në takimin e ardhshëm.

 

Shkruaj koment

Emaili juaj nuk do te publikohet.
Fushat e kerkuara*