Archive

Kthehu mbrapa
Lugina

(FOTO) Eliminohen grafitet në bibliotekën e qytetit

Grafitet e shkruara vite më parë në muret e objektit të bibliotekës ‘’Mehmet Jusufi’’, tashmë tërësisht janë eliminuar. Siç shkruajnë përgjegjësit rreth mirëmbajtjes së këtij institucioni, grafitet e shkruara kanë

Lugina

Biblioteka e Preshevës pasurohet më libra të rinj, donacion nga MKRS e RKS

Pas angazhimit permanent të drejtorit të bibliotekës Reshat Neziri, biblioteka e qytetit ‘’Mehmet Jusufi’’, është pasuruar me titujt të ri të librave në gjuhën shqipe, të autorëve shqiptarë dhe të

Lugina Magazina

(VIDEO) Publikohet videoklipi i këngëtares Preshevare Sara Rexhepi “Finale”

Ashtu siç u paralajmerua pak ditë më parë sot pra u promovua videoklipi i këngëtares Preshevare Sara Rexhepi. Kënga “Finale” është kënga e dytë e Sarës, e kompozuar nga Arbër

Lugina

Familja Demiri nga Presheva, numëron 500 anëtarë vetëm në Zvicër (Foto)

INe mesin 10 mije shqiptarave nga Lugina e Presheves ne Zvicer, duket se shumica e tyre shtrihen ne pjesen frankofone, sidomos ne Lausanne ne kantonin e Vaudit (VD) Ata jane

Lugina Magazina

(VIDEO) Sara Rexhepi vjen me super hitin verorë “FINALE”

Këngëtarja nga Presheva Sara Rexhepi e cila po prek majat e muzikës mbarëshqiptare dhe më gjërë, të mërkuren promovon “Finalën” Këngetarja preshevare e njohur për të kenduarit në stilin RNB,

Lugina

Autobiografia tmerron Serbin, nxënësit shqiptarë në Luginë a do ta kenë këtë libër

Këshilli kombëtarë shqiptarë mohoi të ketë kërkuar përfshirjen e autobiografisë së Hillari Klintonit në kurrikulën mësimore të nxënësve shqiptarë pasi ministri serb shprehu zemërim mbi rolin e Bill Klintonit në

Lugina

Familja Memeti nga Presheva po jeton në mjerim, edhe uji u mungon (Video)

Familja 7 anëtarshe Memeti nga Presheva, ndonëse vendbanimi është në qytet, ata megjithatë jetojnë krejtisht në një realitet tjetër. Rruga sic thotë populli ngushtica është arterja që përshkruhet nga kjo

Sport

Hetemaj drejt transferimit te Parma

Mesfushori shqiptar Përparim Hetemaj së shpejti pritet të bëhet me skuadër të re. Hetemaj ka mbetur futbollist i lirë pasi kontrata e tij me Chievon ka skaduar me përfundim të

Lugina Sport

Zvicra po i gëzohet edhe një Shaqiri tjetër më “të vogël”, Shpëtim Arifi nga Presheva

Mesfushori shqiptar i FC Solothurnit, Shpëtim Arifi me prejardhje nga Rainca e komunës së preshevës dëshiron ta inkuadrojë ekipin në Ligën promovuese. Jo vetëm për “Shaqirin e vogël”, por për

Lugina religjion

Kanë filluar regjistrimet në Medresenë e Luginës së Preshevës (Video)

Medreseja e Luginës së Preshevës këtë vitë ka përcjellur gjeneratën e e parë të maturantëve të kësaj shkolle e me këtë rast kjo e fundit ka filluar përgatitjet për regjistrimin