Lugina

Kthehu mbrapa
Lugina

(VIDEO) Talat Xhaferi zotohet për hapjen e kufirit Miratoc – Llojan

Pas vizitës në Serbi, kryeparlamentari Talat Xhaferi ka vizituar edhe komunën e Preshevës. Në takimin e realizuar me kryetarin e komunës dhe të kuvendit Sami Salihu, temë kyçe ishte hapja

Lugina Sport

Nxënësit e shkollës fillore ”Prof. Ibrahim Kelmendi” udhëtojnë për në Austri (Video)

Pjesëmarrës në këtë olimpiadë do të jenë vende të ndryshme të botës, ku  vetëm pjesëmarrja e shkollës fillore “Prof. Ibrahim Kelmendi” në këtë olimpiadë është një sukses më vete pavarësisht

Lugina Sport

(VIDEO) Lugina merr tri pikë në tavolinë

K.F. ”Lugina” ndeshjen e saj të radhës duhej të përballej me  K.F ”Rota”. Ekipi musafirë nuk udhëtoi drejt Preshevës, duke bërë që KF Lugina ti merr tri pikë në tavolinë.

Lugina

(VIDEO) Deponia e Preshevës, rrezik për jetën e qytetarëve, ndalohet keqpërdoruesit

Deponitë e egra në Komunën e Preshevës janë një pasqyrë e disfatës shoqërore për mirëmbajtjen e ambientit. Këtë fenomen po e fuqizojnë , qytetarë të pandërgjegjshëm duke  hedhur mbeturina vend

Lugina Rajoni

Kurti: Pse Kosova nuk e ngriti problemin e shqiptarëve në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në një konferencë për media ka paraqitur planin 4+1 për dialogun me Serbinë të subjektit të cilin ai e udhëheq por ka përmendur edhe

Lugina

(Video) Serbia lejon botimin e 5 librave në gjuhën shqipe

Katalogut të teksteve në Gjuhën shqipe, të lejuara nga Ministria e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë  të Rep.Serbisë, iu shtuan edhe tekstet, si:  Abetarja, Dituri Natyre 1, Edukimi Figurativë 1,2,3, nga shtëpia

Lugina religjion

FRI edhe këtë vit, syneti falas për fëmijët e Luginës së Preshevës

Forumi Rinor Islam në Preshevë njofton qytetarët e Luginës së Preshevës se kjo organizatë rinore në bashkëpunim me një organizatë turke në mënyrë vullnetare do të ofrojnë falas shërbimet e

Lugina

(FOTO) 117.000 frang të fshehura në çorape dhe jastëk

Doganierët në vendkalimin kufitar Gradina kanë zbuluar rreth 100.000 frangë zviceran kur një veturë e tipit “Audi” me targa të Zvicrës ka ardhë në kontrollë, shoferi 52 vjeçar, shtetas i

Lugina Sport

Altin Ymeri, talenti nga Presheva që po provohet te klubi i Barcelonës

Talentët e rinj të futbollit nga komunat shqiptare në Jug të Serbisë vazhdojnë të promovohehn edhe në futbollin evropian, transmeton ZeriLugines.com Një ndër lojtarët e këtillë është edhe Altin Ymeri

Lugina

(Video)Mbahet akademi përkujtimore për nderë të të ndjerit Demir Behluli

Sot në ambientet  e bibliotekës së qytetit “Mehmet Jusufi” me fillim prej ora 12:00h është mbajtur akademi përkujtimore për nderë të të ndjerit Demir Behluli. Akademia përkujtimore është organizuar nga Shoqata