Lugina

Kthehu mbrapa
Lugina

(VIDEO) Gjendje kaotike në NP Moravica

Ndërmarrja publike ”Moravica”,  këtë muaj po përballet me një kaos të funksionimit. Ndonëse ky institucion para disa muajve u rimëkëmb, ndërrimi i drejtorit ka bërë që kjo ndërmarrje të hyj

Lugina

(VIDEO) Bashkatdhetari nga Zvicra dhuron donacion një kamion të ri të zjarrfiksëve

Duke pasur parasysh gjendjen e rënduar të automjeve dhe të shërbimit të zjarrëfiksëve në Preshevë, kjo situatë shkaktonte vonesa të tepruara në rastet emergjente duke mos plotësuar nevojat esenciale të

Lugina

Në Bujanoc dhe Preshevë vijojnë shkollimin fillorë 62 nxënës-refugjatë

Në pesë shkolla fillore në Preshevë, Bujanoc, Vrajë dhe Bosilegradë vijojnë mësimet 90 fëmijë refugjatë ndërsa në shkollë të mesme në Vrajë vazhdojnë shkollimin 7 refugjatë, thuhet në njoftimin e

Lugina

Skandal : Në shpalljen e komunës së Preshevës për zgjedhje shënohet Kosova dhe Metohija

Në vendimin e kryetares së kuvendit të Serbisë mbi shpalljen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Preshevë , e më pas me përkthimin e administratës komunale  bëhet thirrje për qasje në

Lugina

(VIDEO) Zyrtarizohet themelimi teatrit profesionist në Preshevë me hapjen e festivalit ditët e komedisë shqiptare

Mbrëmë në Preshevë është hapur festivali ditët e komedisë shqiptare Presheva 2017. Hapjen e festivalit e kanë bërë aktorët Preshevar me shfaqjen Maratonistët ndërsa kjo natë ishte e veçantë pasi

Lajme Lugina

Takim zyrtar për situaten ekonomike-politike në Preshev

Takim zyrtar me shefin e OSBE z.Gjakomo Bosisio me seli në Bujanoc Takimi iu dedikua situatës ekonomike-politike të Luginës si dhe zgjedhjeve të 24 dhjetorit dhe pritshmërit e rezultateve apo

Lugina Opinione

Vazhdon diskriminimi ndaj diplomave të Kosovës në Luginë të Preshevës, politika hesht?

Në bazë te cenzusit të Minoriteteve Etnike në Serbi të vitit 2002 jetojnë këto minoritete: Shqiptarët, Ashkalinjt, Boshnjakët, Bullgarët, Bunjevcët, Kroatët, Egjiptianët, Grekët, Hungarezët , Maqedonët, Romët,Sllovakët, Ukrainasit. Shkruar nga:

Lugina Opinione

Preshevë:Të mos ofendoni e mos bini pre e ofendimeve

Në një vend të vogël me probleme të mëdha ofendimi ndaj tjetrit nuk duhet të shndërrohet në vlerë. Para se ta ofendoni tjetrin pa fakte e me montime qesharake, është

Lajme Lugina

Mërgimtari Sefer Memeti që dha donacion me vlere prej 27-28 000 CHF për FHKL

Mërgimtari nga malësia e Bujanocit z. Sefer Memeti-Malësori, ishte donatori i 300 palë veshjeve për punëtor shëndeti dhe 200 palë për pacient me vlerë dikund 27-28 000 CHF. Donacioni ishte

Lugina

PVD nominon Ardita Sinanin kandidate për kryetare të Preshevës

Dega e Partisë për Veprim Demokratik në Preshevë mbajti mbledhjen e saj dhe diskutuan përgaditjet për zgjedhjet e parakohshme lokale të 24 dhjetorit. Kryetarja, Ardita Sinani foli para delegatëve të