Lugina

Kthehu mbrapa
Lugina

Eskani nga Turqia, me zemër nga Llojani e Presheva, krenarë me flamurin kuq e zi (FOTO)

Eskani, ose Ozkan Yenivatan, me prejardhje nga fshati Llojan në afërsi me Kumanovën-Maqedoni, me shumë familje në Preshevë e rrethinë, me krenari mbanë flamurin kuq e zi edhe në veturë,

Lugina

(FOTO) Evitohet defekti, rikthehet furnizimi me ujë të pishëm

Një pjesë e konsiderueshme e qytetit ka mbetur pa ujë të pijshëm nga dita e djeshme. Bëhet fjalë për gypin kryesor në rrugën Ramiz  Sadiku në Preshevë, rrjet ky i

Lugina Sport

(FOTO) KK Presheva Lions mbajti provimin e karatesë për brezat e ndryshëm

Klubi i Karates Presheva Lions sot k mbajtur provimin e garuesve për breza të ndryshëm. Në këtë ceremoni kanë marrë pjesë adhurues të këtij sporti luftarak prindër dhe mysafirë nga

Lugina

(Foto-Video) Riparohet ujësjellësi i Zhunicës, do të rritet sasia dhe cilësia e ujit të pishëm

Për gati 40 vite puset kryesore të ujësjellësit të Zhunicës nuk ishin pastruar e rinovuar asnjë herë. Por falë ambasadës Japoneze dhe UNDP, këtyre ditëve ka filluar riparimi i tërë

Lugina

Sadat Mushka, preshevari i vjetër dhe autokton nga Restelica e Dragashit

Familja Mushka në Preshevë ka ardhur qysh para 350 vjetësh gjatë kohës së Perandorisë Osmane, njëherë si mjeshtër, kuzhinierë dhe pastaj kishin hapur duqanet e tyre të kulinarisë. Tani janë

Lugina

Konkurs: UNIVERSITETIT INTERNACIONAL I NOVI PAZARIT DEGA NË PRESHEVË – VITI AKADEMIK 2017/2018

UNIVERSITETIT INTERNACIONAL I NOVI PAZARIT  DEGA NË PRESHEVË SHPALLË K  O  N  K  U  R  S PËR REGJISTRIM NË STUDIMET THEMELORE UNIVERSITARE PËR VITIN AKADEMIK 2017/2018 Shpallet konkurs për regjistrim të studentëve

Lugina Sport

(VIDEO) Falë humanistit Avni Hafuzi të rinjtë nga Presheva për herë të parë po marrin pjesë në garat Olimpike për fëmijë, që po mbahen në Austri

Sportistë e rinj nga Presheva këtë vikend kanë udhëtuar në qytetin Mekl të Austrisë ku po marrin pjesë në Olimpiadën me karakter ndërkombëtarë. Sportistë tanë kanë mahnitur organizatorët pasi në

Lugina

Mërgimtari shqiptar apel ministrit Edmond Ademi: Dil në Tabanoc! (FOTO)

Aktivisti shqiptar në diasporë, Alisetar Ramadani, apelon te ministri për diasporë, Edmond Ademi që të interesohet më tepër për pengesat që po hasin mërgimtarët gjatë ardhjes në vendlindje. “Ju si

Lugina Rajoni

Kolona të gjata në kufirin Preshevë – Tabanoc, mërgimtarët fajësojnë policinë e Maqedonisë (FOTO)

Kolona të gjata janë regjistruar nga orët e mëngjesit në pikën kufitare Preshevë – Tabanoc, ndërsa kjo është bërë pas fluksit të madh të mërgimtarëve që po vijnë për pushime

Lugina

Skandaloze, bastardohen librezat e reja shëndetësore për shqiptarët

Diskriminimi i radhës për shqiptarët e Luginës së Preshevës, edhe në librezat shëndetësore. Kur përkthyesi bastardon gjuhën shqipe dhe në fund nuk di ka t’ia mbajt, duke lënë tekstin në