Lajme

Kthehu mbrapa
Lugina

Pas mbledhjes së jashtëzakonshme të kryesisë, PVD delë me komunikatë

Partia për veprim Demokratik për mes një komunikate për media ka bërë të ditur se pas vendimit mbi organin ri të komunës së Preshevës, do të bojkotojë këtë organ por

Rajoni

Kurti kërkon shkarkimin e Rikalos

Deputeti i Vetëvendosjes, Albin Kurti, i ka quajtur absurde pohimet e Qeverisë së Kosovës se ministri i Bujqësisë Nenad Rikalo, i akuzuar nga qytetarët shqiptarë për tortura dhe maltretime gjatë

Rajoni

Kryeministrja serbe: Takohem me Haradinajn nëse është në interes të Serbisë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq ka thënë se qeveria e Serbisë do të formoj grupe punuese në mënyrë që të gjithë qytetarët të përfshihen në dialogun me Kosovën. Tutje Brnabiq

Lugina Opinione

Hyseni nga Presheva: Destruktiviteti i Serbisë tek hoxhallarët e Luginës së Preshevës !?

Nehat Hyseni analist politik nga Presheva përmes një opinioni të tij ka folur për gjendjen e tanishme në mesin e hoxhallarëve të Luginës së Preshevës. “Serbia është duke e rikthyer

Lugina

(VIDEO) Shënohet 75 vjetorin i bibliotekës “Mehmet Jusufi” në Preshevë

Biblioteka “Mehmet Jusufi” në Preshevë shënoi 75 vjetorin e themelimit në prani të dashamirëve të librit, përfaqësuesve politik dhe mysafirit special Adnan Merovci person i afërt me presidentin historik të

Lugina

Stankoviq takim me komesarin për pakica Zanier, fjalor për 16 shkolla në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë

Kryetari i Trupit Koordinues për komunat Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Zoran Stankoviq është takuar me Komesarin e Lartë për Pakica Kombëtare në Hag, Lambert Zanier. Në takim ka marrë pjesë

Lugina

(VIDEO) Sadriu: PDSH nuk do t’i shërbej organit të përkohshëm të Preshevës

Ilir Sadriu, nënkryetar i Partisë Demokratike Shqiptare në Preshevë emërimin e Shqiprim Arifit për kryetar të organit të përkohshëm të komunës së Preshevës e ka quajtur skandaloz. Ai në deklaratë

Lugina religjion

(VIDEO) Teologu Sedat Beqiri nga Samolica prezantoi Luginën në garat botërore MAIDE-I-KURAN,prezantimi i tij mahnitë jurinë

Në mesin e 48 shteteve Teologu Sedat Beiqri njiherit imam në xhamin e fshatit Samolic , ka prezantuar Luginën e Preshevës në garat Botërore MAIDE – I  KURAN. Imami Beqiri

Lugina

(VIDEO) Me emocione e lot gëzimi kthehen haxhinjtë që udhëtuan nën organizimin e KBIK në Preshevë

22 haxhinjtë  që udhëtona për në vendet e shenjta arabe bën organizimin e KBIK në Preshevë kanë arritur sot në vendlindje. Pritja ishte madhështore e përcjellur me emocione e lot

Lugina

Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiq emëron Shqiprim Arifin kryetar të organit të përkohshëm të Preshevës

Qeveria serbe ka marrë vendim për emërimin e organit të përkohshëm në Komunën e Preshevës pas humbjes së shumicës nga pushteti lokal në Preshevë. Për kryetar të këti organi Kryetarja