Lajme

Kthehu mbrapa
Lajme Rajoni

Ky është njësiti i parë i UÇK-së në Tanushë në shkurt të vitit 2000 (FOTO)

Në fillim të vitit 2000 ishin formuar edhe njësitet e para të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare në Maqedoni. Njësiti i parë ishte stacionuar në Tanushë në shkurt të vitit 2000, informon

Lajme Rajoni

Ja edhe sa kohë duhet që të mbarojë autostrada Ohër-Strugë-Kërçovë?

Qytetarët do të duhet që të presin edhe disa vjet që të munden të udhëtojnë në autostradën e re Ohër-Kërçovë. Edhe pse e njëjta u premtua se do të jetë

Lajme Rajoni

Veseli: Do t’i bëjmë numrat, kryeministër do të jetë Ramush Haradinaj

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës ka thënë se pas certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve koalicioni PDK-AAK-Nisma do t’i formojë institucionet e veta si dhe kryeministër i shtetit do të

Lajme Lugina religjion

(VIDEO) KBIK në Preshevë shtroi iftar të përbashkët në qendër të qytetit

Këshilli i bashkësisë islame të Kosovës në Preshevë ka shtuar iftar tël përbashkët në qebdrë të qytetit. Në sofrën e ifarit ishin të ftuar mbi 400 qytetarë duke përfshirë figura

Lajme Lugina religjion

BIK në Preshevë shënon natën e madhe të Kadrit

Këshilli i bashkësisë islame të Kosovës në Preshevës ka mbajtur manifestim fetar me rastin e natës së madhe të Kadrit. Me këtë rast të pranishmëve iu është drejtuar kryetari i

Lajme Lugina

Aplikacioni i preshevarit zgjidhet më i miri në Itali

Bëhet fjalë për një aplikacion për mjekësi, i cili ka fituar në konkurrencë me dhjetëra projekte që ishin në garë në Itali. Bashkim Sejdiu, me anë të një algoritmi në

Lajme Lugina religjion

(FOTO-VIDEO) BIP, mbajti mbrëmje KUR’ANORE

Në Shtëpinë e kulturës “Abdulla Krashnica” në Preshevë u mbajt “Mbrëmja Kur’anore” e organizuarr nga Bashkësia Islame e Preshevës dhe Medreseja e Luginës së Preshevës. Me zërin e tyre tejet

Lajme Lugina

Xhemail Fazliu largohet nga PVD, tani këshilltarë i pavarur në kuvendin komunal në Preshevë

Xhemail Fazliu, ish-luftëtarë i UÇPMB-së jep dorëheqje të parevokueshme nga strukturat e PVD-së dhe nga grupi i këshilltarëve të kësaj partie pranë Kuvendin Komunal në Preshevë. Ai në rrjetin social

bota Lajme Lugina

Plani amerikan për mbrojtje nga Rusia, përfshin Kosovën dhe Shqipërinë (Video)

Zgjedhjet në disa vende të Ballkanit, por edhe krizat politike në disa të tjera, kanë qenë në fokus të diplomacisë ruse. Të shumta kanë qenë deklaratat e lëshuara pas zgjedhjeve

Lajme Opinione

Të fshehtat e dasmës së parë mbretërore shqiptare

Martesa më e famshme e historisë së Arbërisë është ajo e Skënderbeut me të bijën e Gjergj Arianitit. Të gjitha kronikat e kohës e cilësojnë si një dasmë madhështore ku