Opinione

Kthehu mbrapa
Lugina Opinione

Viti i udhëkryqit në Luginën e Preshevës

Në sytë e qytetarit profan viti 2017 në Luginën e Preshevës ishte vit i zakonshëm. Vit i vazhdimit të jashtëzakonshmërisë. Viti ku pushtetari shtypës i stabilitetit në Beograd stabilizoi shtypjen

Lugina Opinione

Qytetari A.S u prezanton subjekteve politike platformën e përbashkët

Farmacisti Artan Selimi nga Presheva i cili jeton dhe vepron në Tiranë ne rrjetin socila FB, ka prezantuar një platformë të përbashkët për subjekte politike në Preshevë për të tejkaluar

Lugina Opinione

Vazhdon diskriminimi ndaj diplomave të Kosovës në Luginë të Preshevës, politika hesht?

Në bazë te cenzusit të Minoriteteve Etnike në Serbi të vitit 2002 jetojnë këto minoritete: Shqiptarët, Ashkalinjt, Boshnjakët, Bullgarët, Bunjevcët, Kroatët, Egjiptianët, Grekët, Hungarezët , Maqedonët, Romët,Sllovakët, Ukrainasit. Shkruar nga:

Lugina Opinione

Preshevë:Të mos ofendoni e mos bini pre e ofendimeve

Në një vend të vogël me probleme të mëdha ofendimi ndaj tjetrit nuk duhet të shndërrohet në vlerë. Para se ta ofendoni tjetrin pa fakte e me montime qesharake, është

Lugina Opinione

Bujanoca s’ka nevoj per fushata nga Prishtina, me vizita te ministrave, por per Abetare, dhe vizita te presidenti dhe kryeministrit

Vizita do të duhej të bëjn edhe Presidenti, Kryeministri dhe Kryeparlamenti i Kosovës.Nuk mjafton tani si për tu dukur si vizitë, por do të duhej me projekte e program konkret

Opinione

PLAS DEBATI MES ELVIS NAÇIT DHE MUSTAFA NANOS, FEVZIU: SE MOS ZIHENI SI NË KOSOVË …

Në emisionin “Opinion” ka plasur një debat mes analistit Mustafa Nano dhe Imamit Elvis Naçi. Teksa Nano po shprehej kundra deklaratave të Naçit, ky i fundit e ka akuzuar Mustafa

Lugina Opinione

Pjesë e reformës zgjedhore në Shqipëri të jenë edhe Shqiptarët e Luginës së Preshevës

Kryeministri Edi Rama, ka reaguar me anë të një komenti në rrjetet sociale lidhur me reformën zgjedhore dhe kushtet që paraqiti sot kreu demokrat. Sipas Ramës, reforma zgjedhore do të

Lugina Opinione

Hyseni nga Presheva: Destruktiviteti i Serbisë tek hoxhallarët e Luginës së Preshevës !?

Nehat Hyseni analist politik nga Presheva përmes një opinioni të tij ka folur për gjendjen e tanishme në mesin e hoxhallarëve të Luginës së Preshevës. “Serbia është duke e rikthyer

Lugina Opinione

Tani më askush se ndalon dot ikjen nga Lugina e Preshevës !

Lugina e Preshevës,kjo tokë shqiptare që po depopullohet frikshëm ,përderisa sot ҫelen shkollat , fëmijët janë ajo pak shpresë jete që ka mbetur , shtresa e mesme e popullsisë po

Opinione

Do të duhej protestë gjithëkombëtare për Abetaren!

Shkruan:Mr.Sc.Refik HASANI / 06.09.2017 Nxënësit shqiptarë të  Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës  nuk ju lejohet të përdorin Abetaren,prandaj nëse Prishtina e Tirana zyrtare  nuk arrin konkretisht  të bind Beogradin atwher pse të