Shendetesi

Kthehu mbrapa
Shendetesi

Çfarë i ndodhë trupit tuaj kur e lini alkoolin?

Keni vendosur të mos pini më alkool? Nuk jeni i vetëm; hulumtimet e reja nga kompania ‘Heineken’ tregojnë se 59 për qind e të rinjve janë duke e kufizuar sasinë e

Shendetesi

Ngrënia e mishrave të procesuar i rritë rreziqet e kancerit të prostatës

Kanceri i prostatës zakonisht zhvillohet ngadalë, prandaj shenjat dhe simptomat e kësaj sëmundje vështirë vërehen. Me dhjetëra mijëra raste të reja me këtë kancer diagnostikohen çdo vit, ndërsa ngrënia e

Shendetesi

Vetitë shëruese të gështenjave

Gështenjat kanë veti terapeutike dhe për shkak të vlerës së tyre të lartë të energjisë, ato janë të rekomanduara veçanërisht për atletët dhe fëmijët. Ato ndihmojnë me problemet e veshkave

Shendetesi

Si të bëni gjumë më të mirë dhe ta luftoni lodhjen

Gjumi është pjesë esenciale e shëndetit tonë dhe direkt ndikon në mënyrën se sa të aftë jemi të mësojmë, të rritemi dhe të sillemi në jetë. Kur jemi në gjumë,

Shendetesi

Stresi – shenjë që tregon se jeta juaj është domethënëse

Si një psikologe shëndetësore që është, Kelly McGonigal synon t’i ndihmojë njerëzit të bëjnë jetë më të shëndetshme dhe më të lumtur. Prandaj ka kuptim nëse hamendësojmë se ajo e

Shendetesi

Pamje mahnitëse: Binjakët shpëtojnë jetën e njëri-tjetrit duke u përqafuar në mitër (Foto)

Binjakët e njëjtë “mashtruan” atë që quhet shansi prej 50 për qindësh të mbytjes së njëri-tjetrit në mitër me anë të një përqafimi. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet

Shendetesi

Përdorimi afatgjatë i aspirinës e zvogëlon rrezikun e shumë llojeve të kancerit

Një studim i ri shëndetësor ka zbuluar se përdorimi i aspirinës për një periudhë të gjatë kohore e zvogëlon zhvillimin e disa llojeve të kancerit. Hulumtimet kanë përfshirë mbi 60.000

Shendetesi

Ushqimet me veçori të jashtëzakonshme shëruese

Pemët dhe perimet jo vetëm që na mbajnë të shëndetshëm, por na ndihmojnë që të shërohemi më shpejt nga lëndimet dhe sëmundjet. Ushqimet e papërpunuara, sidomos nëse janë organike të

Shendetesi

Kirurgu zbulon a keni kancer me ndihmën e telefonit (Video)

Kirurgu vaskular amerikan, John Martin, ka zbuluar qelizat e kancerit në qafën e vet derisa ka testuar aparatin lëvizësh ultraviolet, i cili lidhet me telefon dhe duket si aparat elektrik

Rajoni Shendetesi

He Zvicer, kush pështyn në rrugë, dënohet me 100 franga gjobë

Personi që kapet duke urinuar, do të dënohet me 200 franga, ndërsa kush pështyn, do të paguajë 100 franga. Kush pështyn, urinon ose nuk i mënjanon jashtëqitjet e qenit (të