Shendetesi

Kthehu mbrapa
Shendetesi

Njerëzit e mençur janë më të prirë të vuajnë nga sëmundjet mendore

Një studim i ri ka mësuar se personat inteligjentë janë më të prirë të kenë sëmundje mendore. Hulumtuesit kanë anketuar 3715 anëtarë të ‘MENSA-së’, ku të pasurit një nivel të

Shendetesi

Transfuzioni i gjakut nga femrat të cilat kanë qenë shtatzëna mund të jetë vdekjeprurës për meshkujt?

Edhe pse shkencëtarët tërheqin vërejtjen që nevojiten më shumë studime për përsëritjen e konstatimit, thonë që rezultatet ”Nëse janë të vërteta, kanë pasoja të konsiderueshme klinike”. Duke shkruar në revistën

Shendetesi

Ushqimi i shpejtë është fatal për inteligjencën

Hulumtimi më i ri i Universitetit në Londër ka treguar që fëmijët të cilët hanë më shumë “ushqim të shpejtë” zhvillojnë koeficient më të vogël të inteligjencës sesa fëmijët që

Shendetesi

Flokët e lagur mund të shkaktojnë migrenën dhe paralizën e fytyrës

Flokët e lagur ashtu siç mund të ndikojnë në shfaqjen e migrenës mund të shkaktojnë infeksione dhe sinusitin. Këto janë sëmundje të cilat shkaktojnë lodhje dhe duhet të kurohen. Dalja

Lugina Shendetesi

Vjen lehtësimi për medikamente për të sëmurit kronik

Vendosja në përdorim e recetave elektronike me ndihmën e së cilët të sëmurët kronik do të marrin ilaçet direkt në barnatore pas shkuar në shtëpinë e shëndetit, pas disa muajve

Shendetesi

Lëngu i shegës, super i shëndetshëm

Vlerat e lëngut të shegës për shëndetin në përgjithësi dhe lëkurën në veçanti janë të pamohueshme. Në fakt, ngritja në piedestal e shegës është krejt e justifikueshme. Ajo na jep

Shendetesi

Këto janë 10 gjërat të cilat nuk duhet ti fusni kurrë në mikrovalë

Mikrovala është alternativa më e shpejtë për të gatuar ushqimet. Në fakt detyra e kësaj paisjeje është thjesht ti ngrohë ato, por duket se njerëzit kohët e fundit po e

Shendetesi

Konsumimi i çajit të zi ju ndihmon të humbni peshë

Me siguri se keni dëgjuar deri tani se çaji i gjelbër ndikon në heqjen e disa kileve. Por tani, hulumtuesit nga Universiteti i Kalifornisë kanë zbuluar se edhe çaji i

Shendetesi

Farat e kungullit, përveç se të shijshme, janë edhe të mbushura me plot vlera ushqyese

Një ndër frutat i cili karakterizon këtë stinë përmban farat të cilat shumica prej nesh i konsumojmë. Farat e kungullit  janë mjaft ushqyese, dhe të paketuara me një shumëllojshmëri të

Shendetesi

Forcojeni imunitetin me këto pemë dhe perime gjatë vjeshtës

Përpos peizazhit me ngjyra të bukura, natyra e vjeshtës na siguron me një llojllojshmëri pemësh dhe perimesh të cilat janë të mbushura me vitamina dhe minerale, e të cilat na