Tag "Kosova"

Kthehu mbrapa
Rajoni

Vuçiq: Kompromis me Kosovën do të ishte kur “të dyja palët të jenë të pakënaqura”

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit që zhvilloi me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, në prezencën e Përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini, ka deklaruar se nuk funksionon

Lugina

Vucic hap televizion në mes të Kosovës, ndërsa në Luginë po i mbyll ato

Në vazhdën e investimeve direkte të Serbisë në Kosovë, për të influencuar enklavat serbe, presidenti serb, Aleksandar Vucic, përmes njerëzve të tij, së fundi ka hapur një televizion në Graçanicë,

Lugina

Brnabiq: Shqiptarët e Luginës nuk mund të kenë pasaporta të Kosovës

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq gjatë takimit me këshillat e pakicave ka thënë se nuk është folur për deklaratat se shqiptarët e jugut të Serbisë mundë të përfitojnë pasaportën dhe

Lugina

Profesoresha e Athinës: Kosova do bashkohet me Shqipërinë, jam aq e sigurtë sa edhe hedh firmën për këtë (VIDEO)

Maria Efthimiu, profesoreshë në Universitetin e Athinës, e cila është dekoruar edhe nga Presidenti i Greqisë, është e angazhuar në një sërë fushash të dijes, në këtë video të publikuar

Sport

Taipi refuzoi Serbinë dhe braktisi Shqipërinë për Kosovën

Gjashtë vjet më parë, Gjelbrim Taipi nuk mendoi dy herë kur refuzoi të luajë për përfaqësuesen U-18 të Serbisë. Interesimi i serbëve ishte i madh për ta marrë në përfaqësuese.

Rajoni

Kushtet e Listës Serbe frenojnë formimin e institucioneve

Lista Serbe është e gatshme që të jetë partner konstruktiv në institucionet e ardhshme të Kosovës dhe të punojë për përparimin e pozitës së të gjithë qytetarëve, e në veçanti

Rajoni

Daçiq: Kosova mbetet kusht për hyrjen e Serbisë në BE

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq deklaroi për mediat serbe se gjithë punën e aktivitetin tonë politik për integrim në BE na kushtëzohet me ecurinë e dialogut

Rajoni

Erdogani do të vizitojë Kosovën menjëherë pas formimit të Qeverisë (Video)

Ambasadorja e Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç ka thënë sot se presidenti turk Recep Tayyip Erdogan mund të vizitoj së shpejti Kosovën. Këtë deklaratë, Kiliç e bëri gjatë një konference

Sport

Debutim me gol i Rrahmanit me Dinamon e Zagrebit (Video)

Qendërmbrojtësi i përfaqësueses së Kosovës, i kthyer gjatë kësaj vere në skuadër, realizoi gol prej ndeshjes së parë me gjigantët kroatë. Dinamo fitoi 4-0 miqësoren e luajtur përballë FC Muras

bota Lajme Lugina

Plani amerikan për mbrojtje nga Rusia, përfshin Kosovën dhe Shqipërinë (Video)

Zgjedhjet në disa vende të Ballkanit, por edhe krizat politike në disa të tjera, kanë qenë në fokus të diplomacisë ruse. Të shumta kanë qenë deklaratat e lëshuara pas zgjedhjeve