Tag "Lugina"

Kthehu mbrapa
Lugina

Gjorgjeviq: Negociata me Turqinë për investimet e reja në Serbinë jugore

Ministri i Punës, Punësimit, Çështjeve Sociale Zoran Gjorgjeviq ishte i ftuari special i Turqisë – Shoqatës Serbe të Biznesit në Nish, ku ai diskutoi investimet, krijimin e vendeve të punës

Lugina Sport

Nxënësit e shkollës fillore ”Prof. Ibrahim Kelmendi” udhëtojnë për në Austri (Video)

Pjesëmarrës në këtë olimpiadë do të jenë vende të ndryshme të botës, ku  vetëm pjesëmarrja e shkollës fillore “Prof. Ibrahim Kelmendi” në këtë olimpiadë është një sukses më vete pavarësisht

Lugina Rajoni

Kurti: Pse Kosova nuk e ngriti problemin e shqiptarëve në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në një konferencë për media ka paraqitur planin 4+1 për dialogun me Serbinë të subjektit të cilin ai e udhëheq por ka përmendur edhe

Lugina

(Video)Presheva dhe zgjedhjet lokale më 24 Dhjetor

Përfaqësuesit e katër subjekteve politike shqiptare në komunën e Preshevës gjatë emisionit “Rubikon” në Koha Vizionin kanë folur për sfidat pas zgjedhjeve të 24 Dhjetorit si dhe problemet me të

Lugina

Daciq: Le të festoj Jonuz Musliu që ende nuk është në burg!

Thirjet e Jonuz Musliut në bashkim të Luginës së Preshevës me Kosovën janë një ëndërr e keqe dhe se ai duhet ta faleminderoj zotin që ende nuk është burgosur ende.

Lugina

Vuçiq i reagon Haradinajt: Çka i duhet shqiptarëve të Luginës pasaporta e Kosovës

Kryetari i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka reaguar ndaj iniciativës së deklaruar të Ramush Haradinajt për fillimin e procesit të dhënies së pasaportave të Kosovës për qytetarët e komunave Bujanoc, Preshevë

Opinione

Do të duhej protestë gjithëkombëtare për Abetaren!

Shkruan:Mr.Sc.Refik HASANI / 06.09.2017 Nxënësit shqiptarë të  Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës  nuk ju lejohet të përdorin Abetaren,prandaj nëse Prishtina e Tirana zyrtare  nuk arrin konkretisht  të bind Beogradin atwher pse të

Lugina Opinione

Në Luginë të Preshevës, viti i ri shkollor me shumë probleme

Java e parë e shtatorit, në Luginë të Preshevës, është e mbushur me shumë veprimtari në fushën e arsimit, njërës nga sferat më të ndjeshme të shoqërisë sonë. Autoritetet institucionale

Lugina

Komiteti për Bashkëpunim Ndërkufitar në Gjilan ka ndërtuar ura të reja bashkëpunimi me Luginën

Komiteti për Bashkëpunim Ndërkufitar (KBN) ka miratuar raportin e punës për 6-mujorin e parë të këtij viti, me ç`rast kryesuesi i kësaj trupe komunale, Kushtrim Kadriu ka nënvizuar disa prej