Tag "presheve"

Kthehu mbrapa
Lugina religjion

Kanë filluar regjistrimet në Medresenë e Luginës së Preshevës (Video)

Medreseja e Luginës së Preshevës këtë vitë ka përcjellur gjeneratën e e parë të maturantëve të kësaj shkolle e me këtë rast kjo e fundit ka filluar përgatitjet për regjistrimin

Lugina

Sami Salihu lideri dhe shpresa e re për Luginën

Lëvzija për Reforma (LR-PDSH), pas dorëzimit të dokumentacionit pran komisionit komunal zgjedhorë edhe zyrtarisht është certifikuar me nr 4 për zgjedhjet e parakohshme lokale të 24 dhjetorit.  Lëvizjes për reforma

Lugina

(VIDEO) Berisha: Presheva po shpopullohet

Sali Berisha deklaroi se Serbia po shpopullon Luginën e Preshevës nga shqiptarët dhe synon të ripopullojë atë me refugjatë nga territore të tjera, jo vetëm të Ballkanit. “Për këtë qëllim,

Lajme Rajoni

Universiteti i Novi Pazarit – dega ne Presheve – Konkurs per Master

KONKURS PËR MASTER – UNIVERSITETI I NOVI PAZARIT –  DEGA NË PRESHEVË SHPALL KONKURS PËR STUDIME AKADEMIKE NJËVJEÇARE MASTER – Msc. PËR VITIN AKADEMIK 2017/2018 Departamenti i shkencave Juridike: Programi studimor:

Lugina

Presheva edhe me një organizim të ri politik lokal, PINOK?

Partia Integruese Nacionale e Organizimit Komunal ndryshe PINOK, do të jetë risi e zgjedhjeve të ardhshme lokale në qytetin e Preshevës. Nisma për themelimin e PINOK sikur dhe pjesëmarrjen e

Lugina

Në shkollat e Bujanocit dhe Preshevës tepricë teknologjike, disa mësimdhënës do të mbeten pa punë

Fenomeni i zbrazjes së shkollave do të prekë dukshëm edhe komunat shqiptare në Luginë të Preshevës, ku në këtë rast me largim nga puna do ta pësojnë mësimdhënësit. Sipas listës

Lugina

Largohen lypsarët që vijn në Preshevë nga qytetet tjera

Me iniciativën e Qendrës për punë sociale në Preshevë dhe me asistencë të policisë është ndërmarrë aksioni i largimit nga rruga të lypsarëve të cilit vijnë nga qytetet tjera dhë

Lugina Opinione

OPINION – Ismet Kadriu, vlerat e luftës dhe politika në Preshevë

Komandantë, invalidë, ushtarë veteran të luftës, dhe ju përkrahës të denjë të luftës së UÇPMB-së, Duke pasur parasysh gjendjen tuaj, situatën e mëhershme dhe gjendjen aktuale, rrethanat politike, akuza, shpifjet,

Lugina Opinione

Konferenca shkencore në Preshevë shmangi nocionin \”Kosovë Lindore\”

Ditën e shtunë, më datë 1 korrik 2017, në sallën e Kuvendit komunal, Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës, organizoi Konferencën Shkencore me temë: “Çështja e

Lugina

Sadat Mushka, preshevari i vjetër dhe autokton nga Restelica e Dragashit

Familja Mushka në Preshevë ka ardhur qysh para 350 vjetësh gjatë kohës së Perandorisë Osmane, njëherë si mjeshtër, kuzhinierë dhe pastaj kishin hapur duqanet e tyre të kulinarisë. Tani janë